Hakkımızda

NIKA Music Management, özellikle klasik müzik ve caz odaklı, İstanbul merkezli uluslararası bir sanatçı ve konser ajansıdır. Müzik sektörünün her alanında yaklaşık 40 yıllık bir deneyime sahip olan Murat Gürol, son 20 yıldır da ülkemizde sanatçı menajerliği ve konser tanıtımı konusunda öncülük yapmakta olup, sanatçılar ve konser organizasyonları arasında ulusal ve uluslararası düzeyde güçlü bir ağ oluşturmayı amaçlamaktadır.

Ülkemizin sanatçı menajerliğine olan gereksinimi sonucu Murat Gürol, iki sanatçı/yönetici arkadaşıyla birlikte 2001’de Türkiye’nin özellikle klasik müzik alanında ilk kurumsal sanatçı menajerliği ajansı olan ORION Production’ı kurar.İDSO ve CRR Konser Salonu gibi kurumlardaki yaklaşık 40 yıllık sanatçılığının yanısıra 20 yılı aşkın yöneticilik ve program direktörlüğü görevlerinde özellikle yabancı sanatçı menajerleri ile çalışan Gürol, ilk aşamada özellikle kendi sanatçılarımızın da kurumsal bir çatı altında toplama hedefiyle, onlara destek ve tanıtım olanağı sağlamayı amaçlar. 2017’de yurt dışına giden ve faaliyetlerine bir süre ara veren sanatçı, yurda dönerek bu alandaki deneyimini 2021’de hayata geçirdiği Nika Music Management Org. ile devam ettirme kararı alır.

Son dönemde dünya çapında yabancı sanatçı ve toplulukları da bünyesine katan NikaMM Org., tekrardan ülkemizde uluslararası sanatçı menajerliği konusunda öncülük yapmayı hedeflemektedir

Murat Gürol (Kurucu)

1956 Ankara doğumlu olup, öğrenimini İstanbul’da gördü. İngiliz Ortaokulu ve Robert Kolej’in ardından İTÜ Mühendisliği bitirdi, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve İÜ İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nden yüksek lisans diplomaları aldı.

Ayrıca müzik öğrenimine de çocuk yaşta başlayan Gürol, 1966’da kabul edildiği İstanbul Belediye Konservatuvarı Keman Bölümünü bitirdikten sonra 1981’de İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na girdi. Bu kurumda 1. keman grup üyeliğinin yanısıra 1986’dan itibaren müdürlük de dahil toplam on yıla yakın idarecilik yaptı. Aynı zamanda Aydın Gün’ün daveti ile 1992’de İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na Program Koordinatörü olarak atandı ve dokuz yıl boyunca bu kurumda da programların hazırlanıp yürütülmesinden sorumlu oldu. İDSO ve CRR’deki görevlerinin yanısıra, Akbank ve Borusan Oda Orkestralarının kurucu üyesi oldu, uzun yıllar bu topluluklarda sanatçı ve zaman zaman idareci olarak da çalıştı.

Aralarında Destek Reasürans ve Antalya Kültür Merkezi’nin de bulunduğu çeşitli sanat kurumlarına danışmanlık yaptı, çok sayıda konser organize etti. 1997’de Brüksel Kraliyet Konservatuvarı tarafından düzenlenen konkura jüri üyesi olarak davet edildi, aynı yıl İstanbul Müzik Festivali’nin 25. Kuruluş Yılı töreninde İDSO adına verilen plaketi dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den aldı. 2010 yılında 30 yıldır çalıştığı İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’daki görevinden ayrılarak İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’na geçen sanatçı, 2017’de bu kurumdan emekli oldu ve sonrasında iki yıl kadar ABD’de yaşadı.

Klasik müzik alanında 2001 yılında kurduğu Orion Production ve daha sonra Nika Prodüksiyon şirketleri ile Türkiye’de sanatçı menajerliği alanında ilklerden oldu, yerli ve yabancı sanatçıların ve toplulukların ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı ile konser promosyonu ve organizasyonu alanlarında faaliyet gösterdi. Özellikle desteğe gerek duyan genç ve yetenekli sanatçılarla çalışmaktan keyif aldı ve gelişimlerinden mutlu oldu.

Marmaris Filarmoni Derneği 2. Başkanı olarak yıllardır Marmaris Uluslararası Müzik Festivali’nin gerçekleşmesinde görev alan ve Marmaris Oda Orkestrası’nın da başkemancılığını yürüten Murat Gürol, geçen dönem 1945’de Cemal Reşit Rey’in önderliğinde kurulan ve ülkemizin ilk çoksesli müzik derneği olan İstanbul Filarmoni Derneği’nin de Genel Sekreterlik görevini üstlenmiştir.

Murat Gürol, Eylül 2021 itibariyle “İstanbul Kültür Sanat Vakfı”nın düzenlediği “İstanbul Uluslararası Müzik Festivali”nin ana sponsorlarından da olan “Elginkan Holding”e “Kültür Sanat Danışmanı” olarak atanmıştır.

Sanatçı ayrıca 2021 yılı Haziran ayı sonlarında gerçekleştirilen “Genel Kurul Toplantısı”nda “Bodrum Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı” görevine seçilmiştir.

Görseller

Sosyal Medya & Web

Linkedin

https://www.linkedin.com/in/murat-gurol-ba25114/

Instagram

https://www.instagram.com/nikamusicmanagement/

Twitter

https://twitter.com/MuratGurol

Facebook

https://www.facebook.com/nikamusicmanagement/