Zafer Erdaş

Bas-Bariton (Genel)

Ordu’da dünyaya gelen sanatçı, ilk ve orta öğreniminin sonrasında Kabataş Erkek Lisesi’nden 1986 yılında mezun oldu.1988 M.S.Ü Devlet Konservatuvarı Opera Solist Şarkıcılığı bölümünü kazanarak Atıfet Usmanbaş’ın şan sınıfından 1995 yılında mezun oldu. Aynı yıl içinde Ankara Devlet Opera ve Balesinin açtığı sınavı kazanarak korist şarkıcı olarak profesyonel meslek hayatına başladı. 1996-2000 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapan sanatçı, 2000 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sanat çalışmalarını solist olarak sürdürmektedir.

Zafer Erdaş; Roman Verlinsky, Constantine Lisovsky, Vasil Vasiliev, Licinio Montefusco, Devlet Sanatçısı Ayhan Baran ile şan çalışmalarında bulunmuş, Devlet Sanatcısı Leyla Gencer ile Bellini, Donizetti, Rossini, Verdi operaları üzerine ihtisas çalışmalarında bulunmuştur.

Sanatçı; Figaro’nun Düğünü (Figaro), Sihirli Flüt (Sarastro), Fidelio (Rocco), Faust (Mephisto), Macbeth (Banco), La Boheme (Colline), Lucia di Lammermoor (Raimondo), Prens İgor (İgor), La Sonnambula (Rodolfo), I Puritani (Giorgio), Porgy and Bess (Porgy) gibi önemli operaların baş rollerini başarı ile oynamıştır. Opera temsillerinin yanısıra konser çalışmalarına da ağırlık veren sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında da düzenli olarak konserler vermektedir.

Zafer Erdaş opera şarkıcılığının dışında, geleneksel halk türkülerine getirdiği farklı yorumu ile çıkardığı “Buram Buram Anadolu” albümü ile de müzik çevrelerinin dikkatini çekmiş ve övgüsünü kazanmıştır.

Sanatçı 2018 yılında Semiha Berksoy Vakfı tarafından “Ayhan Baran Özel Ödülü”ne layık görülmüştür. Son dönemde 2019 yılında Bolşoy Operasında sahnelenen “Troya” Operasında Priam rolünde sahneye çıkmıştır.

Uzunca süredir arkadaşı olduğu Özge Ersu’nun ‘Özge Ersu Gezileri – Signature Collection’ kapsamında klasik müzik içerikli gezi programlarınaa ‘lecturer’ olarak katılıyor, küçük konserler veriyor ve opera öncesi saatlerdeki akademik sohbetleri ile izlenecek gösterileri çok daha zevkli, yakın ve anlaşılır kılıyor. Ünlü Opera sanatçılarının türkü söylemesinin yadırganması tabusunu yıkmak adına Domingo, Pavarotti, Carreras gibi sanatçıların kendi halk şarkılarını söylemekten aldığı keyiften hareketle, Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar, Drama Köprüsü, Hekimoğlu gibi türküleri muhteşem yorumu ile seslendirdiği albümü çok sevilmiştir.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

https://zafererdas.com/

Facebook

https://www.facebook.com/zafer.erdas/

YouTube

https://www.youtube.com/@mephistofele34
7-p-044