Aba Taano

African Gospel (Türkiye, Diğer Ülkeler- Elisabeth Michot ile ortak proje)

Ssenteza Derrick, Nabbaale Harriet, Mayanja Louis, Kimeze Joshua, Kamoga Morris Julius,

Dinleyicilerinin hemen dikkatini çeken, sahneye sıcaklık ve ses zenginliği yayan beş şarkıcı… Konserlerinin sonundaki yorumlar ise çoğunlukla hep benzer: Etkileyici bir performans, zengin ve derin sesler, eğlenceli ve sempatik bir sahne performansı…

Aba Taano’nun beş üyesinden üçü 2005’ten sonra Uganda’daki “Música para salvar vidas” (Hayat kurtarmak için müzik) kabile korosunda ilk müzik eğitimlerini aldı. Bu yıllarda, Uganda’daki Katolik Kilisesi’nin müzik direktörü Jingo George eğitmenleri oldu. 2008’de Aba Taano’yu (kendi dilleri olan Luganda’da Beş anlamında) kurmaya karar verdiler, o zamana kadar da üçü topluluğun yöneticisi Ssenteza Derrick’in mezun olduğu Kampala’daki Kore okulu AIM‘de müzik dersleri aldılar.

İlk çıkışları İspanya Zaragoza’daki ‘Uluslararası Su Fuarı’’nın Afrika pavyonunda oldu. Ağustos 2008’deki fuarda bir hafta boyunca günde tam sekiz performans sergilediler ve seyircilerin ilgisini çekmek için inanılmaz bir kapasiteye sahip oldukları belli oldu. O yıldan bu yana 11 yıllık birlikteliklerinde 1500’den fazla konser verip 6 cd kaydettiler ve 11 uluslararası ödül kazandılar.
29.000 şarkıcının 420 koro ile katıldığı Riga’da (Letonya) düzenlenen Dünya Koro Oyunları’nda aldıkları 1.lik ödülü geniş kitleler tarafından tanınmalarını sağladı. Oyunların açılışından önce, Letonyalı besteci Eriks Esenvalds tarafından bestelenen ve katılımcılardan kendi tarzlarında yorumlamaları istenen Oyunların resmi şarkısı (MY SONG) ile aldıkları En İyi Yorum ödülü, onların daha oyunlar başlamadan gösterecekleri başarının bir öncüsü gibiydi. Oyunlarda “Maneviyat ve İnanç” kategorisinde de Altın Madalya aldılar. Sonraki yarışma 2015’de Litvanya’daydı, burada da 6 ödül (1.lik ödülü, İzleyici ödülü, Yorum ödülü ve çeşitli madalyalar) birden kazanan topluluk, ardından 2018’de Leipzig Yarışması’nda Seyirci Ödülü ve 2’ncilik Ödülü (birincilik ödülüverilmedi), 2019’da da Finlandiya’nın Tampere kentinde 2’ncilik ödülünü aldılar.
Topluluk Barselona’daki Palau de la Música, Madrid’deki Teatro San Pol gibi büyük salonların yanısıra, Fransa (Boulogne sur mer), Almanya (Frankfurt, Berlin, Leipzig (Gewandhaus), Hollanda, Belçika (Flanders Festivali’nde), Portekiz, Avusturya (Inntöne Caz Festivali), Estonya, Litvanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Finlandiya’da coşkulu konserler verdiler. Tüm bu yıllar boyunca doğal olarak kendi ülkeleri Uganda ve Ruanda’da da defalarca sahneye çıktılar. Aralık 2020’de Afrika’dan çevrimiçi bir yeni yıl konseri veren Aba Taano, pandemi sonrasında tüm dünyada konserlerine devam ederek seyircileri ile tekrar buluşma olanağı bulabilmeyi sabırsızlıkla bekliyor.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

http://www.abataano.com

Spotify

Dinle
7-p-044