Adam PALMA

Akustik ve Elektro Gitar

Müzik sanatları profesörü, Birleşik Krallık’ta Manchester’daki Salford Üniversitesi’nde ve Polonya’da Gdańsk’taki Müzik Akademisi’nde öğretim görevlisi olan Adam, uzun yıllar boyunca solo enstrümantalist olarak muhteşem bir kariyere sahip oldu. Onun statüsü, onu ortak konserlere katılmaya davet eden Al Di Meola, Tommy Emmanuel ve Biréli Lagrène gibi dünyaca ünlü müzisyenler tarafından tanınmakta olup, aynı zamanda Ewa Bem, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer ve Krzesimir Dębski gibi ünlü Polonyalı klasik/caz müziği sanatçılarıyla da sahne alıyor.

2017 yılında Polonya Ulusal Radyosu tarafından Palm-istry albümünü yayınladı. Albüm uluslararası alanda son derece olumlu eleştiriler aldı ve prömiyeri Varşova’daki Witold Lutosławski Konser Stüdyosu’nda yapıldı.

Bir sonraki albümü ‘Adam Palma Meets Chopin’ (2019), Chopin’in eserlerinin akustik gitar için aranjmanlarının sunulduğu ilk albüm oldu. Albüm yayınlandığında Adam, Almanya’daki (Akustik Gitarre) ve İtalya’daki (Chitarra Acustica) gibi ünlü gitar dergilerinin kapaklarında yer alan ilk Polonyalı gitarist oldu. Chicago Tribune, Adam’ın üstün yorumunu takdir etti ve albümünü 2020’nin ilk yarısının en önemli 10 caz albümü arasına yerleştirdi.

Adam, 2020 yılında Polonya kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Polonya cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından profesörlük unvanına ve Bronz ‘Gloria Sanatçısı’ ödülüne layık görüldü.

‘Second Life’, akustik gitar ve yaylı çalgılar orkestrasının yer aldığı dünyada ilk uzun çalar caz albümü oldu. Adam’a, zamanımızın en büyük oda orkestralarından biri olan, ünlü şef Agnieszka Duczmal yönetimindeki Polonya Radyosu AMADEUS Oda Orkestrası eşlik etti. Tüm aranjmanları Adam Palma tarafından yazılan parçaların orkestrasyonu Polonyalı seçkin film müzikleri bestecisi Krzesimir Debski tarafından yapıldı. Bu albümde klasik müzik ve caz, akustik gitar ve yaylı çalgılar orkestrasının kendine özgü uyumu karşısında muhteşem bir şekilde iç içe geçiyor.

‘Chopin in Palma’nın gitardaki vizyonu, hem ses hem de güzellik bakımından son derece sıra dışı! Kim Chopin’in piyanoyla sınırlı olduğunu söyledi? Burada Adam Palma, Chopin gibi bir besteciyle daha önce hiç ilişkilendirilmemiş bir enstrümanla yorumunu genişletmek için ileriye doğru cesur bir adım atıyor! Özel bir tutku işi! Bravo!’ – Al Di Meola

Adam Palma konser formatları:

  1. Solo

Adam Palma (akustik gitar)

  1. Duo

Adam Palma (akustik gitar) ve perküsyoncu

  1. Yedili

Adam Palma (akustik gitar), perküsyon ve yaylı çalgılar beşlisi (Vln 1, Vln 2, Vl, Vc, Cb)

  1. Oda orkestrası

Adam Palma (akustik gitar), perküsyon, oda yaylı çalgılar orkestrası ve şef (20-24 müzisyen).

Bu, Polonya Radyosunun AMADEUS Oda Orkestrası’nı veya herhangi bir yerel yaylı çalgılar orkestrasını içerebilir.

  1. Adam Palma ve bir konuk (Frederic Chopin’in müziği, caz standartları, orijinaller)

Adam Palma (akustik gitar), perküsyon, konuklar (piyanist, şarkıcı veya başka bir enstrümantalist – klasik veya caz müzisyeni olabilir) – bir orkestra veya yaylı çalgılar beşlisi ile de mümkündür.

Yukarıdakilerin her biri önceki albümlerinden parçalar içeriyor:

– (2017) Palm_istry  

https://open.spotify.com/album/1UyFYYgaGHB0fYIN8jix7E?si=yrM7QqPtRmuviChvUyewrQ 

– (2019) Adam Palma Meets Chopin

https://open.spotify.com/album/6QDns5awpmXWD3onHGIvYe?si=LjyH2i6ETKargRaP1xHENw

– (2022) Second Life

https://open.spotify.com/album/3UDAQ9K2pTYW011IPapiFN?si=Gfv_x5GxSAu5zTBBcHw7Sg  

 New original compositions

– Jazz standards

Basın’dan:

‘Adam Palma ender bir şeyi başarıyor: çarpıcı müzisyenliğini dinleyici keyfiyle birleştirmek. Tekniği her zaman dudak uçuklatan türden olmakla birlikte, aynı zamanda zeka dolu ve gitaristin gerçekten keyif aldığı hissiyle dolu. Bu dinleyene de bulaşıcı bir bileşim!’ – Guitar Techniques (İngiltere)

‘Çok başarılı, çok özel, çok iyi’ – Akustik Gitarre (Almanya)

‘Güzel melodiler, hüzünlü parçalar ve teknik açıdan mükemmeliyet’ – Gitarist (İngiltere)

“Erdemlilik, zarafet ve sofistike müzikalite” – Polonya Ulusal Radyosu (Polonya)

‘Adam’ın muhteşem çalışı, güzel orkestrasyon ve mükemmel besteler ile, “Second Life” bir başyapıt haline gelmiş’ – Fingerstyle Guitar Journal (ABD)

‘Palma’nın Chopin yorumu ve vizyonu, hem ses kalitesi hem de güzellik bakımından son derece sıra dışı! Özel bir tutku işi! Bravo!’ – Al Di Meola

‘Yeni fikirlerle, yeni ritimlerle ve ışıltılı gitar çalışıyla dolu! Bu albümü mutlaka edinin!!!’– Tommy Emmanuel

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web

https://adampalma.co.uk/

Instagram

https://www.instagram.com/adam_palma/

Youtube

https://www.youtube.com/@AdamPalmaOfficial

Facebook

https://www.facebook.com/Adam.Palma.guitarist/
NikaSquareBanner