Roberto Porroni

Klasik Gitar

Roberto Porroni en tanınmış İtalyan konser sanatçılarından biridir.

Kariyerinin başında bir dizi gençlik yarışmasını kazandı ve ileri düzey çalışmalarını Julian Bream ve John Williams ile tamamladı. Andrés Segovia tarafından İspanya’ya davet edildi ve bu, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika, Orta Doğu, Uzak Doğu (Kore, Japonya, Singapur, Vietnam), Avustralya ve Güney Afrika’da parlak bir uluslararası kariyerin başlangıcı oldu. Viyana Musikverein, Milano La Scala, Londra Fairfield Hall, St. Petersburg Philharmonia, Washington Dünya Bankası Oditoryumu, Toronto MacMillan Tiyatrosu, Vancouver Simon Fraser Üniversitesi, Hamburg Musikhalle, Leipzig Gewandhaus, Lizbon Palacio de Queluz, Madrid Ateneo, Varşova Chopin Akademisi, Seul Munhwalbo Salonu, Tokyo Oji Salonu, Kyoto ALTI Oditoryumu, Melbourne Melba Salonu, Buenos Aires Teatro Colon… gibi dünyanın en önemli konser mekanlarında sayısız konserler verdi.

Ayrıca Dubrovnik Yaz Festivali, Berlin Festivali, Gewandhaus Festivali, Québec City’deki Festival d’été ve Miami Festivali gibi önemli festivallere davet edildi.

Gitar müziği üzerine programlar hazırladığı İtalyan Radyo Televizyonu ile sık sık iş birliği yapan Porroni, ayrıca birçok yabancı yayın kuruluşunun davetine katıldı.

Paganini’nin solo gitar için daha önce yayınlanmamış el yazmalarının ilk kaydını gerçekleştirdi, aynı parçaların revizyonunun editörlüğünü yaptı.

Rusya, Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çıktığı 11 turnede New York, Chicago, Washington, Houston, Austin, Detroit, Miami, Montreal, Toronto, Ottawa ve Vancouver’deki konserlerinde büyük başarı elde etti, ayrıca Uzak Doğu’da (Japonya, Kore, Singapur, Vietnam) 7 kez turne gerçekleştirdi.

Birçok ülkede ustalık dersleri veren sanatçı, aynı zamanda 19. yüzyıl piyano müziğinin çok sayıda gitar transkripsiyonunu yaptı ve bunları üçüncü CD’si “Dal piano forte alla Chitarra”ya kaydederek hem halkın hem de eleştirmenlerin övgüsünü derledi.

1996 yılında, birçok ülkede birlikte performans sergilediği “Ensemble Duomo”yu kurdu; ilk projeleri, büyük Venedikli usta Vivaldi’nin lavta, yaylı çalgılar ve klavsen eserlerine adanmış özel bir program oldu. “Vivaldi için Bir Gitar” CD’si 1997 sonbaharında piyasaya sürüldü ve bunu Amerikalı viyolacı James Creitz’la birlikte “Gershwin, Klasik Şarkılar” CD’si izledi.

Ensemble Duomo’nun diğer CD’leri, yaylı beşli ve gitar için düzenlediği en tanınmış film müziklerinden bazılarını içeren “Sinemada Müzik”, ardından Porroni tarafından uyarlanan XX. yüzyılın en güzel Amerikan müziklerinden bazılarının yer aldığı “Le America in Musica”, XX. yüzyıl İspanyol müziğine adanmış “İspanyol İzlenimleri” ve “Müzik ve Film” ve “Tutto Morricone” projeleri oldu.

Porroni, İtalya’da Milano “I Concerti della Domenica” ve Lecco “Festival tra Lago e Monti” Festivallerinin yanısıra İsviçre’deki “Musica e Natura” Festivalinin sanat yönetmenidir.

Sanatçı, ayrıca Università Statale di Milano’daki Müzik Tarihi bölümünden mezundur.

ENSEMBLE DUOMO

ENSEMBLE DUOMO 1996 yılında Roberto Porroni’nin girişimiyle doğdu.

Her biri kendi alanında tanınmış solistlerden oluşan grubun amacı, farklı ve yenilikçi eserlere özel bir önem vererek, az bilinen bir repertuarı değerlendirmektir.

Konserlerinde icra ettikleri programlara bu açıdan bakmak gerekir: “Vivaldi için bir gitar” ve “Bilinmeyen Haydn” nadiren icra edilen ve günümüzün duyarlılığına ve zevkine yakın bir versiyonda sunulan sayfalara adanmıştır ve “Sinemada Müzik” programı, yeni bir ses boyutunda yeniden ziyaret edilen en güzel film müziklerinden bazılarına adanmıştır.

Ensemble Duomo, özgün ve benzersiz bir oda grubu olarak uluslararası düzeyde tanınmaya başlamıştır. Çeşitli Avrupa ülkelerinde (Avusturya, Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa, Yunanistan …), Türkiye’de, Orta Doğu’da, Avustralya’da, Afrika’da konserler vermiş ve Uzak Doğu’da (Japonya, Kore, Singapur, Vietnam) birçok turneye katılmış, önemli sanat merkezleri ve festivaller (Tokyo’daki Oji Salonu, Kyoto’daki ALTI Oditoryumu, Seul Sanat Merkezi) için performans sergilemiş ve başarılı konserler sonrası yeniden davet almıştır. Geçtiğimiz dönem Lorin Maazel ve Josè Carreras’ın daveti ile konserler veren Ensemble Duomo’nun Arjantin’deki ilk çıkışları, aralarında Buenos Aires’teki Teatro Colon’un büyük salonunun da bulunduğu tiyatrolarda 3.000 kişinin izlediği konserlerle oldu, ardından Brezilya’dan da davet edildiler.

Görseller

Performanslar

Sosyalmedya & Web

Web

https://www.robertoporroni.it/

Instagram

https://instagram.com/roberto_porroni/

Youtube

https://www.youtube.com/@paganini1958

Facebook

https://facebook.com/ROBERTOPORRONIMUSICISTA?fref=ts
NikaSquareBanner