Nihan Atalay

Flüt, Barok Flüt (Özel Projeler)

İstanbul’da doğan sanatçı, flüt eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Mükerrem Berk ile başladı.

1998 yılında konservatuvardan mezun olduktan sonra Fransız Hükümeti’nden almış olduğu sanat bursuyla Lyon Devlet Konservatuarı’na kabul edildi ve aynı konservatuvardan pekiyi derece ile mezun oldu.

İsviçre Hükümetinin verdiği artistik bursa layık görülerek 2002 yılında Lozan Konservatuvarı Yüksek devresine kabul edildi. Ünlü Fransiz flütist José-Daniel Castellon’un sınıfında konsertistlik ve pedagoji bölümlerinde eğitim gördü ve üstün başarıyla mezun oldu.

Barok müziğe olan ilgisi Nihan Atalay’ı Cenevre ve Basel Konservatuvarları Yüksek Devrelerinde, Barok Müzik Bolümlerinde çalışmalara yönlendirdi. Ünlü Barok flüt sanatçıları Marc Hantai, Barthold Kuijken ve Serge Saitta ile çalışmalarını sürdürdü ve Cenevre, Lyon ve Lozan’da Barok Topluluklarla projelere katıldı.

İsviçre Nicati De Luze Çağdaş Müzik Vakfı tarafından 2004 ve 2005 yıllarında iki yıl üst üste çağdaş müzik müzik ödülüne layık görüldü. Sandoz Vakfı, Max Husmann ve Cenevre Üniversitesi Derneği tarafından sanat bursları ile ödüllendirildi. Ayrıca Cenevre Konservatuvarı’nca kendisine yaptığı çalışmalardan dolayı bir adet klasik dönem flüt hediye edildi,

Sanatçı, Barok müziğin yanı sıra Çağdaş müzik tekniklerine olan ilgisi sayesinde 2005 yılında yüzyılımızın en ünlü şefi ve bestecilerinden olan Pierre Boulez’in daveti üzerine Lucern Akademi Orkestrası’nda çalışma fırsatı buldu ve 20 ve 21. yüzyıl çağdaş eserleri üzerinde çalıştı.

Çalıştığı flütcüler arasında Vincent Lucas, Michel Moragues, Sophie Cherrier, Patrick Gallois, Phillippe Bernold, Barthold Kuijken bulunmaktadır.

Çalıştığı şefler arasında Pierre Boulez, Arie Van Beek, Florence Malgoire, Federico Maria Sardelli, William Blank, David Greilsammer bulunmaktadır.

Cenevre Oda Müziği Orkestrası’nda flütist ve pikolo solo olarak orkestra çalışmalarına devam etmiş olan Nihan Atalay ,Cenevre Devlet Konservatuvarı’nda eğitmenlik yapmıştır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olan Doç.Nihan Atalay 2018 yılından beri dünyanın en prestijli sanat üniversitesi olan Kyoto Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne düzenli olarak misafir hoca olarak davet edilmektedir.

Akademik kariyeri çerçevesinde Cenevre Üniversitesi Konservatuvarı, Sevilla Üniversitesi Konservatuvarı ve Cluj Üniversitesi Konservatuvarları tarafından misafir

hoca olarak davet edilen sanatçı, ülkemizin ilk barok flüt sanatçısıdır ve bu bağlamda ülkemizde Florence Malgoire, Alexis Kossenko, Guido Balestracci, Paolo Corsi, Jonathan Rubin, Sueying Koang , Grammy ödüllü Modo Antiquo gibi isimlerle konserler vermiştir.

Amerika Birleşik Devletlerinin en prestijli enstrüman yapımcı olan Powell Flütler tarafından kendisine Powell Flüt Artist ünvanı verilmiştir. 2012 yılından beri düzenli olarak National Flute Association’ın davetlisi olarak Amerika’nın Las Vegas, San Diego, Minneapolis, Orlando şehirlerinde Flüt Festivallerine katılmıştır.

Nihan Atalay 2012 yılında ABD Uluslararası Flüt Derneği’nin Las Vegas’ta düzenlemiş olduğu Barok flüt yarışmasında birincilik kazanmış ayrıca jüri özel ödülüne layık bulunmuştur.

Sanatçı Nice Uluslararası Flüt Günleri, İsviçre Nyon La Cote Uluslararası Flüt Günlerinde jüri üyesi olarak davet almaktadır.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

https://www.nihanatalay.com/

Youtube

İzle

Instagram

https://www.instagram.com/atalay_n/
7-p-044