Betin Güneş

Besteci, Şef

Betin Güneş 1957 yılında İstanbul’da doğmuş, geniş bir yelpazeyi kapsayan müzik eğitimi de burada başlamıştır. 1964-1974 yılları arasında aldığı Konservatuar eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra 1979 yılında Istanbul Devlet Konservatuarında yüksek piyano bölümünü Prof. J. Uluğ’un; 1980´de kompozisyon bölümünü İ. Usmanbaş’ın öğrencisi olarak pekiyi derece ile bitirmiştir. Güneş, aynı zamanda İstanbul Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunudur.

 

1980 yılında Köln Yüksek Müzik Okuluna giderek (DAAD bursu da alarak) 1985´te Prof. J. Blume´nin kompozisyon, Prof. G. Fork´un şeflik sınıfından; 1986´da B. Slokar´ın trombon sınıfindan diploma aldı. Prof. Humpert ile elektronik müzik çalıştı, Sergiu Celibidache ile aktif olarak Masterclass yaptı. Betin Güneş, 1988 yılından bu yana Köln Senfoni Orkestrasının ve Ensemble Mondial Oda Orkestrasının şefi olarak faaliyet yapmakta olup, 1989-1995 yıllarında da Bayer Üflemeli Çalgılar Orkestrası’nı yönetmiştir. Sanatçı, aynı zamanda Mondial Filarmoni Orkestrasının ve Türk Oda Orkestrasının (Turkish Chamber Orchestra) şefliğini de yapmaktadır.

 

Devlet Senfoni Orkestralarının yanısıra Scottish Chamber Orchetra, WDR Orkestrası, Philharmonie Köln vb. birçok orkestrayı yönetmiş, eserleri Berlin Filarmoni ve London Filarmoni gibi üst düzey orkestraların solistleri tarafından seslendirilmiştir.

 

Sayısız kompozisyonu ödül alan Güneş’in bu besteleri arasında Bourges Uluslararası Elektro Akustik Ödülü’nü aldığı elektronik yapıtı “Bilimde her şey vardır”, “2,5” ve “Bıdık” başlıklı orkestra eserleri ile “Yaylı Sazlar için Senfoni” bulunmaktadır.

 

Sanatçı, radyo ve televizyonlarda sayısız konser vermiş ve birçok CD´si (WEA , EMI Electrola, Telos, Audite gibi firmalardan) yayınlamıştır. Ayrıca Avrupa, Asya ve ABD’de konserlere solist, orkestra şefi ve besteci olarak katılmıştır. Yapıtları arasında 19 senfoni, elektronik müzik, solo yapıtlar ve oda müziği eserleri vardır.

 

Bestelerinde rastlamsallıktan atonaliteye, değişken ritimlerden akustik ve elektronik çalgı birleşimlerine kadar bir çok yeni teknik denemeleri yapmaktadır. Geleneksel melodi çizgisine bağlı kalmasa da, Yeni-Romantizm anlayışında bir senteze varma peşindedir.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

https://www.guenes-chamberorchestra.de/
NikaSquareBanner