Poyraz Baltacıgil

Çello

Baltacıgil ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Poyraz Baltacıgil, 1994 yılında İstanbul’da doğdu. İlk konserini henüz beş yaşında verdi ve müzik eğitimi ile kariyerine küçük yaşta kemanla başladı. Ama bir derste kemanın üzerinde uyuduktan sonra viyolonselci olmak istedi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak Hakkı Öztürk ile viyolonsel çalışmaya başladı. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dilbağ Tokay ile tam zamanlı olarak çalışmaya başladı ve 2015 yılında mezun oldu. 2015-2017 yılları arasında Almanya’nın Freiburg Müzik Yüksekokulu’nda Fransız çellist Jean-Guihen Queyras ile master eğitimi gördü.

Kendi albüm çalışmaları ve solo konserlerine devam eden Baltacıgil, uluslararası ve yerel birçok festivalde solist olarak yer alırken, dünyanın ve Türkiye’nin önemli konser salonlarında konserler verdi.

2019 yılında “Larsen Strings”in bünyesine ‘Performing Artist’ olarak kabul edildi ve Renaud Capuçon, Gautier Capuçon, Daniel Müller-Schott, Alina Pogostkina, Nicolas Altstaedt, Pablo Ferrandez, Milan Milisavljevic, Esther Abrami, Troels Svane, Narek Hakhnazaryan ve Tobias Breider gibi önemli müzisyenlerin yanında yer almayı başardı.

Natalia Gutman’ın jüri başkanı olduğu “Benyamin Sönmez Ulusal Çello Yarışması”nda birincilik ödülünü, Bulgaristan’daki “International Competition Young Virtuosos” yarışmasında üçüncülük ödülünü kazanan Poyraz, 2016’da Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Müzik Ödülleri’nde “Yılın En İyi Genç Müzisyeni” ödülüne layık görüldü.

Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, CRR Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, MR Oda Orkestrası, Akademik Başkent Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası, Kadıköy Pandemi Orkestrası ve İstanbul Filarmonia ile solist olarak, viyolonsel repertuarının önde gelen eserlerini (Dvorak, Schumann, Shostakovich, Elgar, Haydn 1. ve 2. konçertolar, Tchaikovsky rokoko çeşitlemeleri, Saint-Saens, Azarashvili, Monn, c.p.e. Bach…) seslendirmiştir. Beraber çalıştığı şefler arasında Christian Vasquez, Rengim Gökmen, Sascha Goetzel, Antonio Pirolli, Naci Özgüç, Massimiliano Caldi, Koji Kawamoto, Hakan Şensoy, Nikos Haliassas, Yalçın Adıgüzel, Murat Sümer, Murat Cem Orhan, Erdem Çöloğlu ve Ertuğ Korkmaz bulunmaktadır.

Yo-Yo Ma, Alexander Rudin, Natalia Gutman, Steven Isserlis, Martin Ostertag, Johannes Moser, Maria Kliegel, Wolfgang Boettcher, Christoph Henkel, Gustav Rivinius, Martti Rousi gibi çellistlerle özel olarak çalışma fırsatı bulan Baltacıgil, 2015 yılında İş Sanat’ın “Parlayan Yıldızlar” konser serisinde yer alarak bir resital vermiş ve İş Sanat’ın 2015/2016 sezonunun açılış konserinde şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, kemancı Hande Küden ve piyanist Ferhat Can Büyük ile L. van Beethoven’ın Üçlü Konçertosu’nu seslendirmiştir.

2016 yılındaki Amsterdam Cello Bienali’nde, Jean Guihen-Queyras’ın sınıfından oluşan viyolonsel grubunda yer alıp, burada bir konser vermiştir. 2020 yılında tüm dünyada özel festivaller ile kutlanan Beethoven’ın 250. doğum yılında, Türkiye’de de özel olarak düzenlenen, seçkin müzisyenlerin yer aldığı Klasik Keyifler’in “Beethoven 250” projesinde yer almış, bu kapsamda İstanbul, Kapadokya ve Ankara’da 3 konser vermiştir. 2022’nin Nisan ayında, İstanbul İş Sanat’ta Venezuela’nın dünyaca ünlü Simon Bolivar Senfoni Orkestrası ile Dvorak’ın Viyolonsel Konçertosu’nu seslendirmiştir.

İlk albümü olan “Voyages” albümünü Cem Esen ile birlikte kaydeden sanatçı, bu albümde Rachmaninov’un “Viyolonsel ve Piyano Sonatı” ve başarılı piyanist ve besteci Cem Esen’in “Viyolonsel ve Piyano Sonatı”nı kaydetmiştir. Ayrıca Klasik Keyifler’in başarılı ve yenilikçi Türk bestecileri ile seçilmiş başarılı müzisyenleri buluşturduğu “Sei Solo” albüm projesinde yer almış ve iki yeni Türk eseri kaydetmiştir.

Poyraz Baltacıgil, solist olarak yaptığı konserlerinin yanı sıra yeni albüm çalışmalarına devam etmekte ve aynı zamanda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın viyolonsel grubunda yardımcı grup şefliği yapmaktadır.

Resital Programı

Resital Program Önerileri

Piyano : Gökhan Aybulus / Başar Can Kıvrak / Barış Büyükyıldırım


PROGRAM 1 (arasız)

Debussy – Cello & Piyano Sonatı (12 dakika)

Schumann – Adagio und Allegro (10 dk)

Shostakovich – Cello & Piyano Sonatı (24 dk)


PROGRAM 2 (aralı)

Beethoven – Çello & Piyano Sonatı No. 4 (14 dk)

Franck – Çello & Piyano Sonatı (28 dk)

ARA

Rachmaninov – Çello & Pyiano Sonatı (35 dk)


PROGRAM 3 (aralı)

Schumann – Fantasiestück (10 dk)

Brahms – Çello & Piyano Sonatı No.2 (27 dk)

ARA

Scriabin – Romance (2 dk)

Franck – Çello & Piyano Sonatı (28 dk)


PROGRAM 4 (arasız)

Shostakovich – Çello & Piyano Sonatı (24 dk)

Azarashvili – Nostalgie (3 dk)

Rachmaninov – Çello & Piyano Sonatı (35 dk)

Görseller

Performanslar

Sosyalmedya & Web

Web

https://nikamusicmanagement.org

Instagram

https://www.instagram.com/poyrazbaltacigil/

Youtube

https://www.youtube.com/@poyrazbaltacgil8033
NikaSquareBanner