Astor Piazzolla: KABA DANSÇI VE DÖNGÜSEL GECE

İlk – ve Son – Seslendiriliş New York 1987- Tekrar Hayata Geçiş 2024

1987 yılında New York’taki Intar Hispanik Amerikan Sanat Merkezi, Astor Piazzolla’ya müzik, dans ve şiir içerecek bir eser sipariş eder.

Piazzolla, en güzel ve yoğun eserlerinden biri olarak kabul edilen, bazı parçalarda dans ve şiir eklenen, Vico, Hume ve Nietsche’den etkilenerek Arjantinli yazar Luis Borges tarafından yazılmış, tarihin ve şeylerin sonsuz döngüsünü betimleyen The Cyclical Night (Döngüsel Gece) şiirine dayanan metinlerin yer aldığı, 14 bölümden oluşan “Kaba Dansçı ve Döngüsel Gece” eserini besteler.

Arjantinli bestecinin kaydettiği bu özgün müzik şaheseri, o dönem büyük bir şans eseri olarak LP olarak kayda alınır.

Çünkü Piazzolla 14 bölümden oluşan bu eseri yayınlamaz ve sonra da eser kaybolur.

Roberto Porroni, tüm dünyada eserin araştırmasını yapar fakat parçaların notaları bulunamaz.

Bundan sonra sanatçı, elde kalan tek kayıttan notaları çıkarmak gibi uzun, meşakkatli ve karmaşık bir sürece girer ve eserin “yeniden doğuşunu” sağlar. Önce CUARTET grubuyla beş parça CD olarak yayınlanır, daha sonra da eserin tamamı olan 14 parça ortaya çıkar.

Bazı parçalarda tanınmış dansçılar Laura Borromeo ve Roberto Orru’nun yer aldığı gösteride, Borges’in şiirlerini ise aktris Elda Olivieri okuyor.

2024 yılı, 37 yıl önce New York’taki bu sihirli gecedeki duyguların tekrarını yaşatacak bir yıl olarak sanat dünyası tarafından bekleniyor olacak.

Bazı Bölümlere Linkler

ROBERTO PORRONI

Roberto Porroni en tanınmış İtalyan konser sanatçılarından biridir.

Kariyerinin başında bir dizi gençlik yarışmasını kazandı ve ileri düzey çalışmalarını Julian Bream ve John Williams ile tamamladı. Andrés Segovia tarafından İspanya’ya davet edildi ve bu, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika, Orta Doğu, Uzak Doğu (Kore, Japonya, Singapur, Vietnam), Avustralya ve Güney Afrika’da parlak bir uluslararası kariyerin başlangıcı oldu. Viyana Musikverein, Milano La Scala, Londra Fairfield Hall, St. Petersburg Philharmonia, Washington Dünya Bankası Oditoryumu, Toronto MacMillan Tiyatrosu, Vancouver Simon Fraser Üniversitesi, Hamburg Musikhalle, Leipzig Gewandhaus, Lizbon Palacio de Queluz, Madrid Ateneo, Varşova Chopin Akademisi, Seul Munhwalbo Salonu, Tokyo Oji Salonu, Kyoto ALTI Oditoryumu, Melbourne Melba Salonu, Buenos Aires Teatro Colon… gibi dünyanın en önemli konser mekanlarında sayısız konserler verdi.

Ayrıca Dubrovnik Yaz Festivali, Berlin Festivali, Gewandhaus Festivali, Québec City’deki Festival d’été ve Miami Festivali gibi önemli festivallere davet edildi.

Gitar müziği üzerine programlar hazırladığı İtalyan Radyo Televizyonu ile sık sık iş birliği yapan Porroni, ayrıca birçok yabancı yayın kuruluşunun davetine katıldı.

Paganini’nin solo gitar için daha önce yayınlanmamış el yazmalarının ilk kaydını gerçekleştirdi, aynı parçaların revizyonunun editörlüğünü yaptı.

Rusya, Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çıktığı 11 turnede New York, Chicago, Washington, Houston, Austin, Detroit, Miami, Montreal, Toronto, Ottawa ve Vancouver’deki konserlerinde büyük başarı elde etti, ayrıca Uzak Doğu’da (Japonya, Kore, Singapur, Vietnam) 7 kez turne gerçekleştirdi.

Birçok ülkede ustalık dersleri veren sanatçı, aynı zamanda 19. yüzyıl piyano müziğinin çok sayıda gitar transkripsiyonunu yaptı ve bunları üçüncü CD’si “Dal piano forte alla Chitarra”ya kaydederek hem halkın hem de eleştirmenlerin övgüsünü derledi.

1996 yılında, birçok ülkede birlikte performans sergilediği “Ensemble Duomo”yu kurdu; ilk projeleri, büyük Venedikli usta Vivaldi’nin lavta, yaylı çalgılar ve klavsen eserlerine adanmış özel bir program oldu. “Vivaldi için Bir Gitar” CD’si 1997 sonbaharında piyasaya sürüldü ve bunu Amerikalı viyolacı James Creitz’la birlikte “Gershwin, Klasik Şarkılar” CD’si izledi.

Ensemble Duomo’nun diğer CD’leri, yaylı beşli ve gitar için düzenlediği en tanınmış film müziklerinden bazılarını içeren “Sinemada Müzik”, ardından Porroni tarafından uyarlanan XX. yüzyılın en güzel Amerikan müziklerinden bazılarının yer aldığı “Le America in Musica”, XX. yüzyıl İspanyol müziğine adanmış “İspanyol İzlenimleri” ve “Müzik ve Film” ve “Tutto Morricone” projeleri oldu.

Porroni, İtalya’da Milano “I Concerti della Domenica” ve Lecco “Festival tra Lago e Monti” Festivallerinin yanısıra İsviçre’deki “Musica e Natura” Festivalinin sanat yönetmenidir.

Sanatçı, ayrıca Università Statale di Milano’daki Müzik Tarihi bölümünden mezundur.

PIAZZOLLA: Yeni Bulunan Eseri

Görseller

Sosyalmedya & Web

Web

https://www.robertoporroni.it/

Instagram

https://instagram.com/roberto_porroni/

Youtube

https://www.youtube.com/@paganini1958

Facebook

https://facebook.com/ROBERTOPORRONIMUSICISTA?fref=ts
NikaSquareBanner