İlyas Mirzayev

Piyano, Besteci, Aranjör (Genel)

Bakü doğumlu besteci ve piyanist İlyas Mirzayev ilk müzik derslerini babası, dönemin en önemli Rus bestecilerinden, devlet sanatçısı Musa Mirzayev’den aldı. 1979’da girdiği Bakü Müzik Akademisi Kompozisyon Bölümü’nü birincilikle bitirdi. 1984’de mezun olduktan sonra Moskova Konservatuvarı’nda kompoziyon dalında lisansüstü eğitimi gördü. Daha sonra çalıştığı sanatçılar arasında ünlü çağdaş besteciler Alfred Şnitke, Edison Denisov ve Dimitri Şostakoviç’in öğrencisi Cevdet Hacıyev de bulunmaktadır.

Yüksek orkestrasyon bilgisi ile ustalığını ortaya koyduğu çağdaş müzik ve doğu müziğini birleştiren ve çok renkli bir biçimde kullanan, kadifemsi tınılar ve kavrayıcı, kuşatıcı bir ahenk yaratan sanatçının yapıtları, pek çok yerli orkestranın yanısıra dünyada da birçok orkestra tarafından seslendirildi. Bunlar arasında Azerbaycan Devlet Filarmoni, NDR (Norddeutscher Rundfunk), Wüttembergische Philharmonie, Thüringer Symphoniker, Residentie Orkest (Den Haag), Orchestra of the Nations, Tiflis Senfoni, Camerata Zurich, Virtuosi di Praga ve London Mozart Players ilk akla gelenlerdir.

Geleneksel formların yanısıra Türk ve Azeri enstrümanlarının solist olarak katıldığı Ney, Keman, Fagot, Viyolonsel, Kontrabas, Rebab, Balaban için konçertolar, Ney-kanun-ud-piyano için konçerto, Karadeniz Rapsodisi, ve aralarında “Üç Denizin Senfonisi” de olan 5 senfoni…, Tokyo, Berlin, Barcelona, Londra, Viyana, Moskova, Paris, Köln, Budapeşte, Brüksel ve İstanbul’un aralarında bulunduğu birçok önemli sanat merkezinde seslendirildi. Güher ve Süher Pekinel piyano ikilisi tarafından ısmarlanan ve iki piyano yanısıra ney, klarinet, darbuka ve org’un da solist partileri olduğu doğu-batı sentezi bir yapıda gelişen “Janus in Orient” eseri, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük beğeni kazandı.

Klasik müzik besteciliğinin yanı sıra caz piyanisti olarak da önemli çalışmaları olan İlyas Mirzayev, caz müziğine henüz 16 yaşında beraber çalışmaya başladığı Vagıf Mustafa Zadeh ile adım attı ve tanınmış caz sanatçısı Aziza Mustafa Zadeh’in babası olan bu efsanevi caz müzisyeninin izinden gitti. “Blue, Red, Green” isimli bir caz albümü çıkardı. İlk caz grubunu 1985’te kurdu. Farklı ülkelerin müzisyenlerinden bir araya gelen topluluk Kiev Uluslararası Müzik Festivali’nde ilk konserini verdi, daha sonra bir çok caz festivalinde yer aldı. 1997’de Türkiye’de, değişik ülkelerin sanatçılarından oluşturduğu International Project grubunu kurdu. Rock ve dünya müziğini bir araya getiren jazz fusion’un yaratıcılarından Joe Zawinul ile birlikte sahne aldı.

Bir çok oda müziği eseri de olan İlyas Mirzayev’in, türk pop müzik yıldızları için yaptığı senfonik düzenlemeler de bestecinin değişik türlerdeki başarısının örnekleri arasında sayılabilir.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

http://ilyasmirzayev.com/

Youtube

İzle

Instagram

https://www.instagram.com/ilyasmirzayevofficial
7-p-044