James Ross

Şef

İngiliz orkestra şefi ve müzik yönetmeni James Ross Londra’da Southbank International School’da eğitim gördü ve Londra Harrow School ile Oxford Üniversitesi’nden burs kazandı. Modern Tarih ve Müzik bölümlerinden mezun olmuş, Fransız Operası, Politika ve Basın üzerine doktora yapan sanatçı, keman, viyola ve şan çalışmış, orkestra ve oda müziği konusunda geniş tecrübe edinmiş, 1998 yılı BBC Filarmoni Orkestrası Şefliği Yarışması finalistlerinden biri olmuştur. O zamandan beri Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da on sekiz ülkede şef olarak davet edilen Ross’un, İngiltere’de konser verdiği mekanlar arasında Royal Festival Hall, Royal Albert Hall, Birmingham Hall gibi prestijli salonlar yer almakta olup, önemli konserleri arasında Kraliçe II. Elizabeth şerefine Westminster Abbey’de resmi konser ve Oxford Sheldonian Tiyatrosunda Beethoven’ın Dokuzuncu Senfonisinin 350. yıl dönümü kutlaması da yer almaktadır.

Sanatçı, İngiltere’de King’s College London Senfoni Orkestrası, Kent Sinfonia, Sidcup Senfoni Orkestrası, Haslemere Senfoni Orkestrası ve Korosu, Welwyn Garden Şehir Orkestrası ve Korosu ile Bridgnorth Sinfonia topluluklarının müzik direktörlüğü görevlerinin yanısıra, İngiltere merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan The Commonwealth Resounds’un da sanat danışmanıdır. Bu görevi dahilinde Sri Lanka, Malta, Uganda, Antigua ve Ruanda’da The Purcell School ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği projeleri vardır. 2001 yılından bu yana İstanbul’da Adalar’ın düzenli bir ziyaretçisi olan James Ross, 2018 yılında Purcell School ile Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası müzisyenlerini Adalar Çocuk Orkestrası ile birlikte sahnede bir araya getiren iki konser vermiştir. 2019 Istanbul Bienali kapsamında ise Avrupa’nın ileri gelen müzik akademilerinden sanatçılar ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası üyeleri ile Büyükada Bienal Konserini gerçekleştirmiştir.

Eylül 2021’de, Ankara Kent Filarmoni Orkestrası’nın yeni CSO Salonu’ndaki açılış konserini Shostakovich, Saygun, Borodin, Stravinsky, Muammer Sun ve Erkin’in eserlerinden oluşan bir programla yöneten sanatçı, Ekim 2022’de Ankara’da düzenlenen 2. Suna Kan Uluslararası Keman Yarışması‘nın jürisinde görev almış ve ödül alan sanatçıların konserini yönetmiştir.

Orkestra şefi olarak aralarında Beethoven, Brahms, Dvořák, Mendelssohn, Schubert, Schumann ve Tchaikovsky’nin tüm senfonilerinin ve Bizet, Britten, Janačék, Mozart, Tchaikovsky, Verdi ve Wagner’ın operalarının da bulunduğu 1000’den fazla eseri yönetmiştir. Beraber çalıştığı önemli solistler arasında Sir Thomas Allen, Dmitri Hvorostovsky ve Danielle de Niese de vardır.

Aynı zamanda Ulysses Arts bünyesinde klasik müzik danışmanlığı olarak, gösteri merkezleri, orkestralar, solistler ve plak şirketleri konularında stratejik danışmanlık ve inceleme hizmeti veren Ross’un müşterileri arasında Apple, Deutsche Grammophon, Berlin Filarmoni Orkestrası, Paris Orkestrası, New York Juilliard School, Londra Barbican Sanat Merkezi ve Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü sayılabilir.

Sanatçı ayrıca, “Save the Children” (Çocukları Koruyun) kuruluşunun Suriyeli mültecilerle ilgili çalışmalarına destek olmak amacıyla, aralarında Londra İngiliz Ulusal Balesi temsilinin de bulunduğu pek çok faaliyetle, hayır kurumları için bir milyon sterlinin üzerinde bağış toplanmasına katkıda bulunmuştur.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Site

Ziyaret Et

Youtube

İzle

Linkedin

https://uk.linkedin.com/in/james-ross-conductor
NikaSquareBanner