Jose Serebrier

Besteci / Şef ( Türkiye, Özel Projeler)

Grammy ödüllü şef ve besteci José Serebrier klasik müzik tarihinde en çok kayda sahip sanatçılar arasındadır. Toplam 37 Grammy Adaylığına ve 8 Grammy Ödülü’ne layık görülmüş; yakın zamanda yayınladığı kayıtların tümü, birden çok Grammy Ödülü almıştır.

José Serebrier henüz 21 yaşındayken Leopold Stokowski tarafından “Orkestral uyumun büyük ustası” olarak nitelendirilmiştir. New York Carnegie Hall şefliğini 5 yıl boyunca Stokowski ile birlikte yürüttükten sonra George Szell’den gelen teklif üzerine iki yıl boyunca Cleveland Orkestrası’nın besteciliğini yapmıştır. Szell, Serebrier’i Ford Vakfı tarafından düzenlenen Amerika Şeflik Yarışması’nı James Levine ile birlikte kazandıktan sonra keşfetmiştir. Serebrier kendisinin organize ettiği Miami Festivali’nin uzun süre artistik direktörlüğünü ve öncesinde Amerika’nın en eski festivali olan Worcester, Massachusetts’in müzik direktörlüğünü de üstlenmiştir. Bütün bunların yanında aralarında Elliot Carter’in 4. Yaylı Çalgılar Kuarteti’nin de bulunduğu birçok eser siparişi vermiş, sayısız Amerika ve dünya prömiyeri gerçekleştirmiştir.

Serebrier Juilliard Orkestrası, Pittsburgh Senfoni, Philharmonia Orkestrası, Royal Filarmoni Orkestrası, İskoç Oda Orkestrası, Toulouse Oda Orkestrası, İspanya Ulusal Gençlik Orkestrası gibi birçok orkestra ile dünya turnesi yapmıştır.

José Serebrier’in gerçekleştirdiği ilk kayıt olan Londra Filarmoni Orkestrası’nın seslendirdiği Ives’in 4. Senfonisi ile Grammy, Mendelssohn Senfonileri ile İngiltere Müzik Perakendecileri “En iyi Orkestra Kaydı” Ödülü, Shostakovich Film Müzikleri ile Deutsche Schallplatten tarafından yine “En İyi Orkestra Kaydı” ödülünü kazanmıştır. Soundstage Dergisi sanatçının Londra Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdiği Şehrazad kaydını “En iyi Audiophile Kaydı” seçmiştir.

José Serebrier Londra Senfoni Orkestrası, Londra Filarmoni, Royal Filarmoni, Philharmonia, Bournemouth Senfoni, Oslo Filarmoni, Bamberg Senfoni, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, İngiliz Oda Orketrası, Barcelona Senfoni, Çek Devlet Filarmoni Brno, Weimar Staatskapelle, Sydney, Melbourne ve Adelaide Senfoni Orkestraları gibi pek çok orkestra ile kayıtlar gerçekleştirmiştir.

Sidney Operası’nda kaydedilen “Serebrier Prokofiev, Beethoven ve Tchaikovsky Yönetiyor”, Amerika Birleşik Devletleri’nde 50’den fazla kez televizyonlarda yayımlanmıştır. Serebrier ayrıca Los Angeles’da gerçekleşen ve 175 ülkede canlı olarak yayımlanan 2004 Grammy Ödülleri Töreni’ni de yönetmiştir. Sanatçı şimdilerde Naxos, BIS, Warner Classics, RPO Records ve Sony/BMG için kayıtlar gerçekleştirmektedir.

Serebrier besteci olarak iki Guggenheims (o sırada 19 yaşında olduğundan vakfın tarihinde bu bursu alan en genç kişi olmuştur) ve Rockefeller Vakfı bursu ile birlikte Ulusal Sanata Bağış, Harvard Müzik Derneği Bağışı, Broadcast Music Inc. Ödülü, Koussevitzky Vakfı Ödülleri gibi Amerika’nın önemli ödüllerine layık görülmüştür. Rus ve Polonya asıllı Uruguay doğumlu Serebrier, şimdiye kadar 100’den fazla eser bestelemiş, bu eserleri Peer Music, Universal Edition Vienna, Kalmus, Warner Music, Peters Corp gibi dünyaca ünlü yayınevlerinde basılmıştır. Serebrier’in henüz 17 yaşındayken, ilk senfonisi (ve daha sonrasında da birçok eseri) Leopold Stokowski tarafından, çalınması çok güç olan C. Ives’in 4. Senfoni’sinin yerine son dakika program değişikliği olarak seslendirilmiştir. Eserleri Sir John Eliot Gardiner ve daha birçok dünyaca ünlü şef tarafından kaydedilmiştir. Serebrier ABD’de 19 yaşındayken ilk kez Washington’daki Ulusal Senfoni Orkestrası’nı yönetmiş, kendi eseri olan Senfoni No.2 “Partita”yı seslendirmiştir. 3. Senfonisi “Senfonie Mystique” ise “2004’ün En iyi Yeni Bestesi” Grammy’sini kazanmış ve 2005 yılında New York Carnegie Hall’da prömiyeri gerçekleşmiştir. Barcelona Senfoni Orkestrası’yla kaydı yapılan “Carmen Senfoni” CD’si “2004’ün En İyi Klasik Müzik Albümü” Latin Grammy ödülüne layık görülmüştür. Fransız müzik eleştirmeni Michel Faure’nin Serebrier hakkında kaleme aldığı kitap 2002 yılında L’Harmattan tarafından Fransa’da yayımlanmıştır.

Son dönemde turne ve konserlerine aynı hızla devam eden sanatçı, İngiliz Oda Orkestrası ile bu sezon gerçekleştirdiği ABD turnesi ile büyük övgü derlemiş olup, geçtiğimiz yıl hakkında anılarını da içeren biyografik bir kitap yayınlanmıştır.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

https://www.joseserebrier.com/

Youtube

https://music.youtube.com/channel/UCBqHIEcO1hzDaeTaKGPCb5g

Spotify

Dinle
NikaSquareBanner