And Karabacak

Klarinet

1981 yılında Edirne’ de doğan sanatçı, 1992 yılında ilk müzik öğrenimine Edirne T.Ü. Devlet Konservatuarında başlamıştır. Orta ve Lise eğitimini burada tamamladıktan sonra 1998-2003 (üniversite) ve 2004-2006 (yüksek lisans) yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlarında, 2007-2010 yılları arasında ise Royal College of Music Londra’da ( 2. Yüksek lisans ) eğitimine devam etmiştir. Bu süreçte Oktay BAGIROV,  Igor ABRAMOV, Vladimir ZVEREV, Prof. Janet HILTON ve Prof. Timothy LINES ( Londra Senfoni ) gibi dünyaca ünlü isimlerin öğrencisi olmuştur.

 

Küçük yaşlarından itibaren sanatçının gerçekleştirdiği önemli konserler ve kazandığı başarılar arasında “TRT” resital programı, “Ataköy Rotary Klübü-Yılın Genç Müzisyeni Yarışması” nefesli sazlar birinciliği, İstanbul-Beyoğlu / Aksanat’ ta solo resital, 1996 yılında Bulgaristan’ın  Haskova kentinde düzenlenen Müzik Festivalinde W.A. Mozart’ ın Klarinet konçertosunun seslendirilmesi, Edirne’de birçok solo ve oda müziği konserinin yanı sıra 1998 Mayıs ayında “İ.D.S.O” eşliğinde C.M.von WEBER” in 1. Klarinet konçertosunu seslendirmesi gibi birçok etkinlik bulunmaktadır. Bilkent’te geçirdiği yıllar içerisinde de yoğun etkinliklerde bulunan sanatçı 1998 – 2006 yılları arasında; birçok resital, oda müziği, orkestra ve solo konserler vermiş; Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nda 1. , 2. ve Mib Klarinet çalarak çok sayıda konserde görev almış, Anadolu Turnesi, Eskişehir Müzik Festivali ve İspanya’nın Murcia kentinde düzenlenen Uluslararası Gençlik Orkestraları Müzik Festivaline katılmış, Mischa MAISKY , Jean-Philippe COLLARD gibi solistlere eşlik etmiştir. 2001 yılında “B.G.S.O” ile WEBER Klarinet konçertosu, “İ.D.S.O” ile 2003 Şubat ayında A. COPLAND ın Klarinet konçertosunu ve 2004 Mayıs ayında Konya’da Selçuk Üniversitesi Bahar Festivali kapanış konserinde Başkent Oda orkestrası ile W.A. MOZART klarinet konçertosunu seslendirmiş, Selçuk Oda Orkestrası ve Başkent Oda Orkestrası ile de önemli konserlerde hem solist hem de orkestra üyesi olarak görev almış, ayrıca Bilkent Üniversitesi MSSF kompozisyon bölümü öğrencilerinin konserlerinde de birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir.

 

2007-2010 yılları arasında, Borusan Asım Kocabıyık Vakfı, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı ve Londra’daki sayısız Türk-İngiliz sanatseverin verdiği burslar ve katkıları ile RCM Londra’daki ikinci yüksek lisans eğitimini gerçekleştiren, bu dönem içerisinde birçok resital, oda müziği ve orkestra konserleri veren sanatçı, RCM Symphony’ de, okulun 125. kuruluş yıldönümü konser serilerinde çalmış, okulun konçerto yarışmasını kazanmış, İskoçya’ da Royal Scottish Academy of Music Glasgow da konser vermiş, birçok ünlü müzisyenle birlikte çalışma ortamı ve dünyaca ünlü London Symphony Orkestrasında 2008 ve 2009 Ocak ayında özel konserlerde 1. Klarinet pozisyonunda çalma fırsatı bulmuştur. RCM Symphony ve RCM Youth Symphony orkestraları ile G. Finzi ve E. Bozza’ nın klarinet konçertolarını seslendirmiş ve kayıtlar yapmıştır. Maximiliano Martin (2007), Alessandro Carbonare (2008) ve Pascal Moragues (2007,2009) gibi dünyaca ünlü klarinet virtüözlerinin “Master Class”larında çalmış, sanatçının kendisi de 2008 Haziran ayında Yeni Zelanda Konservatuarı öğrencileri ile hocası Prof. Janet Hilton ile birlikte Video Konferans Sistemi ile bir Master Class yapmıştır. Mart 2009’ da Londra’nın ünlü konser mekanlarından St. James’s Piccadilly Church’ te ve Mayıs 2009 da Londra Türk Konsolosluğu’nda çok önemli iki resital vermiştir. Bugüne kadar birlikte çalıştığı orkestra şefleri arasında; Valery GERGIEV, Martin ANDRE, Jacques MERCIER, Emil TABAKOV,  Gürer AYKAL, İbrahim YAZICI, Rengim GÖKMEN, Nezih SEÇKİN, Avi OSTROWSKY, Ari RASILAINEN, Erol ERDİNÇ, Mahir ÇAKAR, Christian SIMONIS, Howard GRIFFITHS, Israel YINON, Karl Anton RICKENBACHER,  Erhan TORLULAR, Tolga TAVİŞ, Orhan ŞALLIEL, Orhun ORHON, S. Dağhan DOĞU, Şerif Can Ünver gibi önemli isimler bulunmaktadır.

 

Türkiye’ ye döndükten sonra burada ve yurt dışında solo-orkestra konserleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeye devam eden sanatçı, Tokay Oda Filarmonide grup şefi olarak çalışmış, İstanbul’da ustalık kursları ve Borusan Quartet ile konser vermiş, Şubat 2010’ da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Gürer Aykal yönetiminde C. Maria von WEBER’ in 1. Klarinet Konçertosunu, Konuk Şef Projesi kapsamında Cem YILMAZ’ ın konuk şef olarak katıldığı konserde seslendirmiştir. Yine 2010 yılında İstanbul’ da Yedi Tepe Üniversitesi’ nde resital, Tokay Oda Filarmoni ile Sera Tokay yönetiminde İş Sanat Konser Salonu’ da Solist olarak konser, Eylül ayında aynı orkestra ile yapılan Fransa-Paris konser turnesi, Aralık 2010 da kurulan Ankara Nefesli Beşlisi ile Ankara’da birçok sahnede ve TRT Radyosunda, İstanbul Borusan Müzik Evi’nde, Makedonya Modern Müzik Festivalinde konserler vermiştir. Takip eden yıllarda Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nda klarinet grup Şefi ve Antalya Senfoni Orkestrasında 1. , 2. ve Mi b klarinet pozisyonlarında görev almıştır. Sanatçıya verilen ödüller arasında Yedi Tepe Üniversitesi ve Türk Kalp Vakfı tarafından verilmiş Onur Ödülleri bulunmaktadır.

 

Son yıllarda konserlerine, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Balkan Senfoni Orkestrası, Ahmet Adnan Saygun Camareta ve Gürel Vakfı Orkestrası gibi orkestralarda çalarak, resital, oda müziği, ustalık kursları vererek devam eden sanatçı, 2017 yılında İstanbul’da Bosphorus Sinfonietta ve Bursa’da Uludağ Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası ile solist olarak yeni yıl konserleri vermiştir. İlerleyen yıllarda, İlhan Usmanbaş’ ın klarinet eserlerinin kayıtlarını yapmış, İstanbul’da önemli sanat merkezlerinde konserler vermiştir.

 

Sanatçı 2011 yılından itibaren değerli besteci-orkestra şefi Fırat Yükselir ile birlikte çalışmaya başlamış, birçok sinema filmi, dizi film ve diğer projelerde birlikte yer almaya başlamışlardır. Ayrıca Fırat Yükselir’ in ve Doç. İlke Karcılıoğlu’nun sanatçıya ithaf edeceği, dünya ve Türkiye prömiyerlerinin önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan klarinet konçertolarının da ilk seslendirilişi kendisi tarafından yapılacaktır.

 

2023-2024 konser sezonunda ilk solo albüm çalışmalarına başlayacak olan sanatçı, 2022-2023 sezonunda İzmir, Kuşadası, Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa gibi şehirlerde resitaller vermiş olup,, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası ve Balkan Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler vermiştir.

 

Sanatçı, 2012 Mayıs ayından itibaren Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ nda akademisyen olarak çalışmaya başlamış olup, yine aynı kurumda “ Sanatta Yeterlilik – Doktora “ programına devam etmektedir. 2022 yılında çok değerli Gürcü piyano sanatçısı  İrakli Tchumburidze ile kurdukları  “ Duo Zeus “ ile düzenli konserler vermektedir.

Görseller

Performanslar

Sosyal Medya & Web

Web

https://nikamusicmanagement.org

Youtube

İzle

Instagram

Ziyaret Et
NikaSquareBanner