Sergio Puccini

Gitar (Genel)

Lalo Schifrin, Paul McCartney, Elmer Bernstein, Andrea Griminelli, Alberto Lysy, Ernesto Bitetti, Luis de Pablo, David Kahne, Gabriel Yared, Astor Piazzolla, Carlos Franzetti gibi tanınmış besteci ve yorumcular tarafından övgüyle bahsedilen Sergio Puccini, seçkin bir uluslararası konser ve eğitmenlik kariyeri olan bir gitar virtüozudur. Arjantin’in Rosario kentinde doğan sanatçı, etkileyici performansları ve sağlam tekniğiyle birçok ülkede izleyicileri büyülemekte, yenilikçi resital ve konser programları ve crossover müzik projelerinde çeşitli ekollerden müzisyenler ile yaptığı işbirlikleri izleyicilerin ve eleştirmenlerin dikkatini çekmektedir.

Sergio, Arjantin ve yurtdışında Santiago Grande-Castelli, Dante Grela, Juan Di Lorenzo, Leo Brouwer, Oscar Ghiglia, Alexandre Lagoya, Cacho Tirao gibi seçkin isimler ile caz gitar, klasik gitar ve kompozisyon okudu. 1981’de ABD Bloomington’daki Indiana Üniversitesi Müzik Okulu’nda ünlü gitarist Ernesto Bitetti’nin düzenlediği yaz kurslarına katıldı. 1990-2006 yılları arasında Instituto Provincial de Música de Rosario’nun direktörlüğü üstlendi, burada flütçü Gabriel Leo ile seri konserler verdi.

Sanatçı ilk çıkışını 25 yaşında Buenos Aires’teki ünlü Teatro Colón’da, seçkin kemancı Alberto Lysy ile düet ve İsviçre’den prestijli Lysy-Gstaad Camerata ile solist olarak yaptı. Konserde, Şili-ABD’li besteci Juan Orrego-Salas’ın keman ve gitar için GLOSAS op. 91 adlı eserinin dünya prömiyeri de yer almıştı.

Hem resitalist hem de konser solisti olarak, 1995 yılında NewYork’daki Birleşmiş Milletler Salonu’ndaki resital de dahil olmak üzere pek çok önemli mekandaki konserlerinin yanısıra Kanada, Meksika, İzlanda, Venezuela, Arjantin ve ABD’de gitar ustalık sınıfları veren sanatçı, aralarında Simon Bolivar Gençlik Senfoni Orkestrası (Venezuela), Maracaibo Senfoni Orkestrası (Venezuela), Venezuela Ulusal Filarmoni Orkestrası, Budapeşte Macar Virtüozları, Mannes Orkestrası (NYC), Çek Moravia Oda Orkestrası, Lysy Gstaad Camerata (İsviçre), San Francisco Camerata Americana, Symphony of the Americas (Florida), Kahire Senfoni Orkestrası, Ekvador Ulusal Senfoni Orkestrası, Arjantin Ulusal Senfoni Orkestrası, El Salvador Ulusal Senfoni Orkestrası, Rosario Senfoni ve Oda Orkestraları (Arjantin), Santa Fe Senfoni Orkestrası (ABD) da olan bir çok orkestra tarafından davet edilmiştir.

Lalo Schifrin, Paul McCartney, Carlos Franzetti, Juan Orrego-Salas, Luis de Pablo, Noelia Escalzo, Juan Carlos Zorzi, Antón García Abril, Astor Piazzolla, Katia Makdissi- Warren, Belinda Reynolds, Karolina Eiriksdóttir (İzlanda), Moisés Bertrán, Elmer Bernstein, Manly Romero, German Caceres, Belinda Reynolds gibi bestecilerin eserlerinin dünyada ilk çalınışlarını da gerçekleştiren Puccini, Ekim 2016’da, Latin Grammy ödüllü besteci Carlos Franzetti‘nin kendisine ithaf ettiği dört bölümlü “In the Key of Jazz” süitinin dünya prömiyerini NYC’de ve Buenos Aires’teki CCK salonunda yaptı.

Uluslararası dağıtımdaki dokuz CD kaydı ile eleştirmenlerin ve sanatseverlerin yoğun ilgi ve övgülerini kazanan Puccini, efsanevi caz ve klasik piyanist/besteci/orkestra şefi Lalo Schifrin‘in ROMERIAS Süiti ile, 2011 yılında ABD’de Latin Grammy ödülüne aday gösterildi. 2017’de kaydettiği ve aralarında Paul McCartney’in A LEAF parçası da bulunan albüm, bestecinin de övgüsünü kazandı ve McCartney, sanatçıya bir teşekkür mektubu yolladı.

2020-21 sezonunda, Alan Broadbent (Diablada Çeşitlemeleri), Polo Piatti (Noel Konçertosu), Gabriel Estarellas (Tema con variaciones y Tocata), Lee Holdridge (Gitar ve orkestra için Konçerto), Oliver Davis (Londra’da RPO ile kaydedilecek Gitar ve Orkestra için Üç Parça), Belinda Reynolds (Hikayeler) ve Noelia Escalzo (Gitar Konçertosu) gibi bestecilerin eserlerinin dünya prömiyerleri ve kayıtlarını yapacak olan Sergio Puccini’nin diğer projeleri arasında Arjantinli mezzo Alejandra Malvino, Arjantinli soprano Carina Herrera ve İngiliz soprano Thomasin Tresize ile konser turneleri yer alıyor.

Sanatçı, onun için özel imal edilen bir 2011 Straquadaini gitar ve Juan Orozco üretimi ARANJUEZ gitar telleri kullanmaktadır.

“I want to thank Sergio Puccini for having included my music in his repertoire. My music is not so difficult to play but the most important is the flavor and the accents…Mr Puccini got them and that makes me very happy!! This is the music from Buenos Aires!! Music from Argentina to the world!! Forza Puccini!!!”
Sincerely,
Astor Piazzolla, Buenos Aires, 1989″

Görseller

Performanslar

Sanatçının Orkestra Repertuarı

Joaquín Rodrigo (Spain): Concierto de Aranjuez
Fantasía para un Gentilhombre

Manuel Ponce
(México): Concierto del Sur
Astor Piazzolla
(Argentina): Doble Concierto para guitarra, bandoneón y orq. de cuerdas
Carlos Franzetti
(Argentina): Concierto del Plata, para guitarra y Orquesta (written for Sergio
Puccini)

Waldo de los Ríos
(Argentina): Concierto para la guitarra criolla
Elmer Bernstein
(US): Guitar Concerto
Lalo Schifrin
(Argentina-US): Guitar Concerto n° 1
Leo Brouwer
(Cuba): Concierto Elegíaco, para guitarra, cuerdas y percusión
Antón García Abril
(Spain): Concierto Aguediano
Saúl Cosentino
(Argentina): Guitar Concerto
Karolina Eiriksdóttir
(Iceland): Guitar Concerto (written for Sergio Puccini)
Germán Cáceres
(El Salvador): Concierto n° 1, para guitarra y Orquesta (2000) (written for
Sergio Puccini)

Obras en estreno nacional o latinoamericano:
Lalo Schifrin
: Guitar Concerto n° 2 “Concierto de la Amistad”
Ennio Morricone
(Italy): Doble Concierto para marimba, guitarra y orquesta de cuerdas (con la marimbista Mika Stoltzman)

Joseph Curiale (US): Adelina de Maya (Guitar Concerto)
Obras en estreno mundial:

Lee Holdridge
(US): Concertino for guitar and orchestra (2019) written for Sergio Puccini
Oliver Davis
(UK): Guitar Concerto (2020) written for Sergio Puccini
N
oelia Escalzo (Argentina): Efímero (Guitar Concerto)
Doble Concierto “Pampeano” para flauta, guitarra y orquesta (con

Andrea Griminelli)

César Benito
(España): Concierto para guitarra y orquesta de cuerdas
Polo Piatti
(Argentina-UK): Christmas Concerto (2019) written for Sergio Puccini
Con Orquesta de Cámara:

Antonio Vivaldi
: Concerti: in D (RV 93)
in A (RV 82)

Ferdinando Carulli
: Concerto in A
Petit Concerto de Societé op 140 en E minor

José Martí Llorca
(Spain-Argentina): Concertino para guitarra y orquesta de cámara
Antón García Abril
(Spain): Concierto Mudéjar, para guitarra y orquesta de cuerdas
Tomás Marco
(Spain): Concierto del Agua, para guitarra y orq. de cuerdas
Moisés Bertrán
(España-Colombia): Esguards Silents (2003) para guitarra y orquesta de cuerdas
(escrita para Sergio Puccini)

Con Orquesta de Jazz (Big Band):
Carlos Franzetti
(Argentina): In the Key of Jazz, for classical guitar and jazz orchestra (written
for Sergio Puccini)

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Youtube

İzle

Spotify

Dinle

SoundCloud

Dinle
7-p-044