Vladimir Mogilevsky

Piyano / ( Türkiye, Özel Projeler)

Liszt’in gerçek mirasçısı (“Europa Express”),

Olağandışı ve nefis (“Baleares”),

Virtüoz ve otantik bir müzisyen (“Rheinische Post”),

Dünya çapında bir piyanist, dahi bir yorumcu (“Lübecker Nachtrichten”),

Rus piyanist muhteşemdi (“The Reader”),

Mogilevsky büyük bir piyanist olma yolunda (“West-Deutsche Rundfunk”)

Kritikler tarafından kişisel tarzı ve taze yorumları her zaman takdir edilen ve repertuarı Bach’dan çağdaş bestecilere uzanan Vladimir Mogilevsky, yorumladığı eserlerde her zaman yeni fikirler ortaya koymasıyla dikkat çeker. Aynı zamanda ünlü bestecilerinin gün yüzüne çıkmamış eserlerini de ortaya çıkararak tanınmalarını sağlamıştır.

Moskova doğumlu sanatçı, beş yaşında Gnessin Müzik Okulu’na kabul edildi ve daha sekiz yaşındayken konser salonuna adım attı. Gnessin’den onur ödülü ile mezun oldu ve 1995’de Almanya’ya yerleşti. Konserlerinde tanınmış bestecilerin onun için bestelediği eserlere de sıkça yer veren Mogilevsky, pek çok uluslararası yarışmada dereceler almıştır. Bunlardan Porto Uluslararası Piyano Yarışması’nda aldığı ikincilik ve Beethoven sonatını en iyi yorumlayan sanatçı özel ödülü gelmektedir. Bu zaferinden sonra Almanya ve çeşitli ülkelerde yoğun bir turne faaliyetine girmiş, aralarında Berlin Filarmoni, Berlin Konzerthaus am Gendarmenmarkt (Grand Hall) (sadece Berlin’de ilk 16 yılda 100 konser), Münih Filarmoni, Herkulessaal München, Tonhalle Düsseldorf, Gewandhaus Leipzig, , Nikolaisaal Potsdam, Beethovenhalle Bonn, Kurhaus Wiesbaden, Konzerthaus Dortmund, Stadthalle Weimar, Musik- and Congresshalle Lübeck, Stadthalle Magdeburg, Ötkerhalle Bielefeld, Gürzenich Köln, “Forum” Leverkusen, Georg- Friedrich-Händel-Halle Halle/Saale, Barocksaal Rostock, Meistersingerhalle Nürnberg de olan sanat merkezlerinde ve yaklaşık tüm Avrupa ülkeleri, İsrail, Türkiye, Çin, Meksika ve Güney Afrika’da turneler yapmıştır.

Oda müziği alanında da aktif olan sanatçı, Matt Haimovitz (viyolonsel) ve Vadim Repin (keman) gibi dünyaca ünlü sanatçılarla işbirliği yapmış, Vadim Repin ile 1998’de Ohrid Uluslararası Yaz Festivali’nde verdikleri resital festivalin en iyi konseri seçilmiş ve büyük ödül ile taltif edilmiştir. Mogilevsky ile Repin ikili olarak konserlerini bu yıldan itibaren de devam ettirme konusunda karar almışlardır.

Bonn’da düzenlenen Liszt Piyano Festivali’nde gösterdiği büyük başarı sonucu 2002’de Liszt’in Weimar’daki evinde beş konserlik bir davet almış, bestecini Bechstein piyanosunda verdiği konserlerden sonra sanatçının torunu tarafından tebrik edilmiştir.

Konser aktivitelerinin yanısıra çok sayıda radyo-tv kayırları da olan Mogilevsky’nin Vadim Repin ile yaptığı kayıtlar halen çalınmakta olup, aralarında Mozart ve Beethoven’ın piyanoları da olan 12 tarihi piyanoyla yaptığı kayıt CD olarak yayınlanmış, ayrıca Beethoven’ın piyanosu ile verdiği konser de önemli bir olay olarak anılmıştır.
Kısa film Oscar’I sahibi Michel Morales Escobar’ın çektiği “Venedik’te Bir Rüya” filminde Liszt’in Liebestraum (aşk Rüyası) çalmış ve rol de almıştır.

Almanya ve Rusya’nın önde gelen devlet adamlarına da çalan ve onların övgüsünü alan sanatçı, dünyanın çeşitli merkezlerinde ustalık sınıfları düzenlemekte, ayrıca piyano için metodlar yayınlamaktadır. Efsanevi caz piyanisti Oscar Peterson ile de tanışmış ve bazı bestelerini ona ithaf etmiş olup, Peterson bu eserleri Kanada Ulusal Kütüphanesi’ndeki arşivinde sergilemiştir.

Mogilevsky 2000 yılından bu yana Steinway & Sons firmasının resmi ve özel sanatçısıdır.

Aralık 2004’de Berlin’de kendisine “Müzik Kültüründe Üstün Başarı Uluslararası Ödülü” verilmiştir.

Görseller

Performanslar

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web Sitesi

https://www.vladimirmogilevsky.de/

Facebook

https://www.facebook.com/V.Mogilevsky

Instagram

https://www.instagram.com/vladimirmogilevsky/
NikaSquareBanner