Mark Drobinsky

Çello (Türkiye, Özel Projeler)

Rusya’nın Bakü kentinde doğan Mark Drobinsky, Moskova’daki Çaykovski Konservatuarı’nda Mstislav Rostropovich ile çalıştı. Uluslararası Münih Yarışmasında birincilik ödülüne layık görülen sanatçı,  Gnessin Enstitüsü’nde öğretmenlik yaptı. 1974’te İsrail’e gitmek için SSCB’den ayrıldı ve sonunda Paris’e yerleşti.

Mark Drobinsky, en prestijli festivallerde konuk sanatçı olarak yer aldı. Eleştirmenler tarafından çello ustalarından biri olarak selamlanan sanatçı, klasik repertuvara sıkı sıkıya bağlı olmasına rağmen, yeni eserler keşfetmekle de tutkulu bir şekilde ilgileniyor ve 20. yüzyıl müziğinin ateşli bir savunucusu olarak H. Sauguet, H. Dutilleux, A. Schnittke, D. Milhaud, J. Dorfman , F. Kaufman, A. Rabinovitch, G. Zanon… gibi bestecilerin eserlerinin ilk seslendirilişleri de dahil olmak üzere sıklıkla konser sahnelerine taşıyor.

Birçok ünlü müzisyenle sahne alan Drobinsky, aralarında Martha Argerich, Misha Maisky, Lilya Zilberstein, Patrice Fontanarosa, Dora Schwarzberg, Bruno Giuranna, Alain Meunier, Renaud Capucon gibi solistler ve Valery Gergiev, Mstislav Rostropovitch, Saulis Sondeckis, Eduardo Mata, Dominique Fanal, Charles Dutoit, Alexandre Rabinovich, Dmitri Liss, Arjan Tien, Arnold Katz, Salvator Brotons, Maxime Schostakovitch gibi en ünlü şeflerle konserler verdi, kayıtlar yaptı.

2000’den bu yana her yıl Lugano’da (İsviçre) düzenlenen Martha Argerich Festivali’ne katıldı ve 2003’te Martha Argerich ile Buenos Aires Teatro Colon’da sahne aldı. 2009’da La Salle Pleyel’de Martha Argerich ile birlikte performans sergileyerek LUGANO-PARIS Festivali’ne katıldı.

2010’dan günümüze “Mozarteum”–Salzburg Festivali, La Roque d’Antheron, Pietrasanta Festivali, Festivals de Savoy et Mediterranean’da çaldı.

EMI, Talents-Record, Gallo, Cypress vb. tarafından düzenlenen birçok CD kaydı olan Drobinsky, Güney Kore, Monako, Sao Paulo, Mexico-City, Japonya, Bahamalar, Johannesburg, Cenevre, Siena, Portogruaro (İtalya)  ve Buenos-Aires’de ustalık sınıfları yönetti.

  1. Drobinsky, 1748’de Carlo Antonio Testore tarafından yapılmış bir İtalyan çello ile çalıyor.

Görseller

Performanslar

Sosyal Medya & Web

Web

https://nikamusicmanagement.org

Spotify

Visit

Apple Music

Visit
NikaSquareBanner