Elvin Hoxha Ganiyev

Keman

En son 2023 yılında yüksek prestijli Karol Szymanowski Uluslararası Keman Yarışması’nda 2.’lik ödülü alan Elvin Hoxha Ganiyev, geniş ve çeşitli repertuara sahip bir solo konser kemancısıdır.

Lisans derecesini İspanya’daki Escuela Superior de Música Reina Sofía’da Profesör Zakhar Bron’un sınıfından mezun olarak alan sanatçı, halen Essen’deki Folkwang Universität der Künste’de  Dr. Aleksey Semenenko ile Konzertexamen derecesini sürdürürken, aynı zamanda ikinci yüksek lisans derecesi için de UdK Berlin’de Mark Gothoni ile çalışmaktadır.

Büyükbabası Bilkent Senfoni Orkestrası’nın kurucularından ve orkestranın başkemancısı Server Ganiyev olan Elvin, 1997 yılında saygın müzisyenlerden oluşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve beş yaşında keman çalışmaya başladı.

İlk orkestra konserini 8 yaşındayken Server Ganiyev ile birlikte verdi ve aynı yıl Zürih Konservatuarı’nda Genç Öğrenci programına kabul edildi.

10 yaşındayken Kremlin Sarayı’nda Vladimir Spivakov yönetimindeki Moscow Virtuosi ile solist olarak sahneye çıkan Elvin, o günden beri tanınmış şefler ve saygın orkestralar ile önde gelen konser salonlarında konserler vermekte ve uluslararası festivallere katılmaktadır.

Üst düzey uluslararası yarışmalarda çok sayıda derece ve özel ödül kazanan sanatçının başarıları arasında 2021 George Enescu Uluslararası Keman Yarışması yarı finalisti ve  iPalpiti Özel Ödülü; aynı yıl, yarı finalist olduğu Uluslararası Jascha Heifetz Keman Yarışması’nda verilen özel Halk Ödülü’nün yanısıra; David Oistrakh Keman Yarışması, Genç Müzisyenler için Lipinski-Wieniawski Yarışması, Altın Madalya aldığı Berlin Uluslararası Müzik Yarışması ve Viyana Uluslararası Müzik  Yarışması’nda aldığı ödüller ilk akla gelenlerdir.

Sanatçı 2019 yılında Fazıl Say’ın “Haremde 1001 Gece” Konçertosu ile ilk albümünü yayınladı, 2020’de ise “Chausson, Poème Op.25” adlı single çalışmasıyla dijital müzik platformlarında yerini aldı.

Ardından, RCA Red Seal/Sony Music Switzerland etiketiyle çıkan “Italian Journey” albümünün genç solistleri arasında yer alan Elvin’in son albümü “Voyages, Chapter Istanbul” ‘da Cem Esen ve Fazıl Say’ın keman sonatları oldu.

Beraber konser verdiği şefler arasında Zubin Mehta, Yuri Bashmet, Vladimir Fedoseyev, Gennady Rozhdestvensky, Zakhar Bron, Sasha Goetzel, Gürer Aykal, Rauf Abdullayev, Rengim Gökmen,  Placido Domingo, Fuad Ibrahimov, Antonio Pirolli, Howard Griffiths ve Valentin Uryupin; orkestralar içinde ise Berlin Filarmoni, Moscow Virtuosi, Şanghay Oda, Amsterdam Filarmoni, Borusan Filarmoni, Azerbaycan Devlet Filarmoni, Katar Filarmoni, Odessa Filarmoni, New Russia Orchestra, BMTG NY Oda, Bilkent Oda & Bilkent Senfoni, Rus Ulusal, Kremerata Baltica, St. Petersburg Filarmoni, Musica Viva Moscow, Çaykovski Senfoni Orkestrası, ülkemizden de CSO, İDSO, Bursa ve Antalya Senfoni orkestraları ilk akla gelenlerdir.

“Afterimage Ensemble” adında 15 müzisyenden oluşan ve azınlık gruplarından çıkan bestecilerin az bilinen eserlerini çalmak üzere bir topluluk kuran Elvin, halen bu oluşumla konser programları üzerinde çalışıyor.

Elvin Hoxha Ganiyev, Türkiye ÇEV Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından Genç Yetenekler Projesi kapsamında desteklenmekte olup, 1715 Guiseppe Guarneri “filius Andreae” keman ve Eugène Sartory yapımı bir yay ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Yorumlar:

“Onun muazzam yeteneğinden gerçekten etkilendim.”  Zubin Mehta

“Elvin solist olarak olağanüstü bir yetenek sergiledi. Yüksek teknik kalitesinin yanı sıra

yarattığı ses renkleri ve yorum gücüyle dinleyiciyi etkiliyor…”  Prof. Zakhar Bron

“Olağanüstü yetenekleriyle Elvin kesinlikle zamanımızın en büyük birkaç kemancısından biri…”  Vladimir Ashkenazy

“Elvin dünyanın en büyük virtüozlarının özelliklerini bünyesinde barındırıyor.” Gennady

Rozhdestvensky

“Seçkin yeteneği ve ümit veren potansiyeli ile gelecek kariyeri için takip edilmesi gereken bir sanatçı”  Plácido Domingo

Görseller

Performanslar

Sosyal Medya & Web

Web

Ziyaret Et

Youtube

İzle

Instagram

Ziyaret Et
NikaSquareBanner