Walter Proost

Şef (Türkiye, Özel Projeler)

Walter Proost, Beveren-Waas’ta (Belçika) doğdu. İlk olarak piyano ve perküsyon eğitimi aldı ve Antwerp’teki (Belçika) Kraliyet Müzik Konservatuarı’nda orkestra şefliği derslerine devam etti. Eğitimine Hilversum’daki Hollanda Radyo ve Televizyon Yayın Sistemi Orkestrası’nın baş şefi Maestro Jan Stulen ile iki yıllık özel şeflik eğitimi alarak devam etti. 1978 ve 1979’da Amerika Birleşik Devletleri’nde – Leonard Bernstein ile – ve Japonya’da şeflik alanında ustalaştı.

Mart 1999’da, Londra’daki prestijli Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile en başarılı çıkışını yaptı. Orkestra onu hemen sonraki sezonlar için düzenli konuk şef olarak davet etti. Bu arada, Royal Albert Hall’da bir dizi konsere öncülük etti, bu orkestraya her yıl Belçika ve Hollanda turnesi yaptırdı, ayrıca beraber çeşitli CD kayıtları yaptılar.

1978’den 1989’a kadar Antwerp’te (Belçika) Flaman Oda Operası’nın Genel Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı.

1994’ten 1997’ye kadar Müzik Direktörü ve daimi şef olarak atandığı San Remo Senfoni Orkestrası ile İtalya, Belçika, Almanya ve Hollanda’da turneler yaptı.

1999-2000 sezonunun başından itibaren, Piacenza’da “Orchestra Filarmonica Italiana” ile de sık sık sahne aldı. 13 Şubat 2000’de Kutsal Yıl kutlamaları vesilesiyle Roma’daki Vatikan’da prestijli bir konser verdiler. Walter Proost ayrıca orkestrayı Kasım 2000’de Belçika ve Hollanda’da bir turnede yönetti.

Mart 1998’de Viyana’daki ünlü “Großer Musikvereinssaal” – Golden Hall –’de ilk kez sahneye çıkan Maestro Proost, “Niederösterreichisches Tonkünstler-Orchester”ı yöneterek büyük bir başarı elde etti. Bu orkestra o zamandan günümüze onu konuk şef olarak Viyana’ya davet etmektedir.

1999-2000 sezonundan itibaren Maestro Proost, Ljubljana’daki (RTV Slovenija) Sloven Radyo ve Televizyonu Senfonik Orkestrası’nda daimi konuk şef olarak çalışmaktadır. 14 Ekim 2002’de EBU (Avrupa Yayın Birliği) tarafından 14 Avrupa ülkesinde, ayrıca ABD, Kanada ve Japonya’da canlı yayınlanan bir konserde bu orkestrayı başarıyla yönetmiştir.

Temmuz 2000’den Ocak 2005’e kadar İtalya’da “Orkestra Sinfonica della Provincia di Bari”nin şefliğini yaptı. İtalya’daki yıllık geniş konser sezonunun yanı sıra, orkestra ve Maestro, Belçika ve Hollanda’ya iki kez turne yaptı. Temmuz 2001 ve 2002’de Maestro Menotti tarafından Spoleto’daki ünlü “İki Dünyanın Festivali”nde iki konser vermesi için davet edildi.

Kasım 2002’de Alman radyo istasyonu “Bayerische Rundfunk” için canlı bir konserde “Teatro Lirico di Cagliari”yi yönetti. Münih’te gerçekleşen devasa proje yaklaşık 300 sanatçıyı içeriyordu ve Roberto De Simone’un ünlü yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin anısına bestelediği  Messa di Requiem”i seslendirildi.

2006’dan Haziran 2013’e kadar “Lowlands Orkestrası” sanat yönetmeni ve baş şef olarak görev yaptı. 2013 yılında Benelüks’te Placido Domingo’nun iki konserini yönetme onuruna sahip oldu.

Ekim 2013’ten bu yana klasik müziği yeniden insanlara yakınlaştırmak amacıyla oluşturduğu yeni orkestrası “European Philharmonia”nın sanat yönetmeni ve daimi şefidir. Bu orkestranın öne çıkan etkinlikleri arasında Hans Zimmer ile yapılan uluslararası turne, Brüksel’deki Palais 12’deki “Disney in Concert”, Brüksel’deki “Gladyatör” ve Brüksel’deki Grand Place’deki “Symphonic Spectacular” programları sayılabilir.

2014’ten 2018’e kadar “St. Petersburg Devlet Senfoni Orkestrası” ile St. Petersburg’da verdiği konserlerin yanısıra çeşitli turnelerde (Finlandiya, Belçika, İsviçre ve İtalya) orkestrayı yönetti.

Uluslararası kariyer

Maestro Proost’un parlak uluslararası kariyeri hala istikrarlı bir şekilde gelişmekte ve İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, Türkiye, Slovenya, Hırvatistan, İsviçre, Hollanda ve Belçika’da çeşitli orkestraları konuk şef olarak yönetmektedir.

Walter Proost’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (San Francisco, Sacramento, San Diego, Denver …) konserleri çok olumlu eleştiriler almıştır. Ayrıca Güney Amerika’daki (Meksika ve Brezilya) orkestra tarafından davet edildi. Uzak Doğu’da Kore’de Seul Filarmoni’yi ve Japonya’da Nagoya Filarmoni’yi yönetti.

Beraber çalıştığı dünyaca ünlü solistler arasnda Aldo Ciccolini, Gil Shaham, José Van Dam, Barbara Hendricks, Mariella Devia, Boris Belkin, Barry Douglas, Radovan Vladkovich, Pierre Amoyal, Augustin Dumay, Placido Domingo ilk akla gelenlerdir.

Kayıtlar

Maestro Proost’un pek çok kaydı olup, son dönemde, St. Petersburg Devlet Senfoni Orkestrası ve Brezilyalı piyanist Eliane Rodrigues ile Üçlü Konçerto, Korolu Fantezi, Keman Konçertosu (piyano versiyonu) ve 5 piyano konçertosu dahil olmak üzere Beethoven’ın piyano ve orkestra için tüm eserlerini kaydetti.

Flaman Oda Orkestrası ve ünlü Hollandalı kemancı Jaap van Zweden ile, “Sony Classical” etiketiyle, Leonard Bernstein’ın “Plato’nun Sempozyumu üzerine Serenat”, “’On the Town’dan Üç Dans Bölümü”  ve Samuel Barber’ın “Keman ve Orkestra için Konçertosu” ile birlikte “Candide” Uvertürü kaydını gerçekleştirdi.

İsviçreli plak şirketi “Disques VDE-Gallo” için San Remo Senfoni Orkestrası ile “Dünyada Klasik Müzik” adı altında üç CD yayımlandı. Ayrıca, Aralık 1999’da Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile çeşitli bestecilerin uvertürlerinden oluşan bir seçki içeren ve bu toplulukla olan ilk CD’sini kaydetti.

Repertuar & Basın Yorumları

Görseller

Sanatçımızın Sosyal Medya & Web Bilgileri

Web

https://europeanphilharmonia.eu/

Linkedin

https://www.linkedin.com/in/walter-proost-b3a2a019

Spotify

https://open.spotify.com/artist/1jCfazI1lUe9mfhf27RgkL

Apple Music

https://music.apple.com/us/artist/walter-proost/303139933
NikaSquareBanner